Producent urządzenia czy maszyny musi spełnić wiele wymogów prawnych przed jej wprowadzeniem na rynek. Konieczne jest wykonanie odpowiednich badań oraz testów, które potwierdzą spełnienie wymogów prawnych zawartych w normach, rozporządzeniach czy ustawach. Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie oznakowania samego urządzenia tak żeby klient czy osoba konserwująca mogli szybko zweryfikować jego przeznaczenie czy parametry techniczne.
Jaką rolę pełni tabliczka znamionowa?
Jest to niezwykle ważne. W tym celu do obudowy maszyny czy urządzenia mocuje się tabliczki znamionowe aluminiowe na których grawerowane są podstawowe parametry. W przypadku urządzeń elektrycznych mogą to być na przykład: zakres napięcia zasilania, prąd znamionowy, liczba obrotów na minutę czy moc. Dzięki zastosowaniu tabliczki znamionowej wszystkie najważniejsze informacje o urządzeniu można odczytać nawet w momencie, gdy jest ono eksploatowane przez kilkadziesiąt lat. Taka tabliczka powinna znajdować się na każdej maszynie. Jest to dobrze widoczne chociażby w przemyśle, gdzie wszelkiego rodzaju linie technologiczne często są zasilane przez silniki. W przypadku, gdy producent urządzenia wytwarza duży wolumen warto rozejrzeć się za firmami specjalizującymi się w przygotowaniu takiego elementu. Dzięki temu możliwe jest obniżenie kosztów z tym związanych. Producenci tabliczek znamionowych posiadają bowiem specjalistyczny sprzęt umożliwiający ich docinanie do założonych wymiarów czy grawerowanie na skalę przemysłową.
Przeważnie do tego celu wykorzystywany jest laser, który cechuje się bardzo dużą dokładnością i powtarzalnością. Jak widać producent maszyny czy urządzenia musi spełnić szereg wymogów zanim wprowadzi produkt na rynek. Jednym z najważniejszych z nich jest odpowiednie oznakowanie, które umożliwi identyfikację sprzętu przez użytkownika czy konserwatora. Jest to bardzo ważne ponieważ bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo takich osób.