Beton w połączeniu ze stalą jest najczęściej stosowanym materiałem budowlanym. Jest tak, ponieważ cechuje się on ogromną wytrzymałością na ściskanie. Jest bardzo twardy, odporny mechanicznie i nie ulega zniszczeniu w wodzie. Zastosowanie specjalnych domieszek i dodatków pozwala jeszcze bardziej go wzmocnić. Wbudowanie go w obiekt wymaga jednak zapewnienia odpowiedniej kontroli jakości.
Niszczenie sześciennych kostek z betonu
Jakość betonu potwierdzona jest głównie przez sam węzeł betoniarski oraz laboratorium, które opracowało szczegółową receptę mieszanki betonowej. Istnieje jednak bardzo wiele czynników, przez które materiał ten może stracić odpowiednie parametry wytrzymałościowe. Dlatego również na budowie, podczas każdej dostawy betonu odlewa się sześcienne próbki. Przez dwadzieścia osiem dni leżakują one gdzieś obok danego obiektu. Nie należy ich chronić przed warunkami atmosferycznymi, natomiast w czasie upałów powinny być podlewane wodą tak jak strop lub fundamenty. Po tym czasie próbki są wysyłane do laboratorium, w którym wykonuje się badanie wytrzymałości betonu na ściskanie. Polega ono na umieszczeniu kostki w odpowiednim aparacie, w którym zostaje ona poddana sile ściskającej. Specjalny siłownik jest odpowiedzialny za to, żeby stopniowo zwiększać wartość tej siły, aż do momentu zniszczenia próbki. Kiedy ulegnie ona spękaniu urządzenie pomiarowe automatycznie się wyłącza.
Zanim wyjmiemy próbkę z urządzenia powinniśmy spisać wartość siły ze specjalnego wskaźnika. Po tym, jak spiszemy taką siłę, sprzątamy okruchy betonu i badamy kolejne próbki. Uzyskane wyniki powinniśmy w odpowiedni sposób przedstawić. Ważne jest, żeby rzetelnie określić, jaką rzeczywistą wytrzymałość na ściskanie ma dany materiał, ponieważ może to decydować o wytrzymałości konstrukcji.