Jestem właścicielką dużej firmy. Często ponoszę różne koszty, z których następnie mogę otrzymać zwrot. Taki zwrot mogę otrzymywać za podatek VAT ponoszony w krajach Unii Europejskiej. Chętnie z tego korzystam, ponieważ dzięki temu że ponoszę mniejsze koszty mogę przeznaczać większą kwotę pieniędzy na rozwój mojej firmy i pensje dla pracowników.
Jak odzyskać VAT z krajów unijnych?
Dobrze wiedziałam, że chęć otrzymania takiego zwrotu należy zgłosić do polskiego urzędu skarbowego do 30 września roku następnego od dnia wystawienia faktury. W związku z tym składałam odpowiedni wniosek raz do roku, żeby pod koniec października otrzymywać duży zastrzyk gotówki. Zbliżał się ten termin dlatego wzięłam się za wypełnianie wniosków. Bardzo mi się podoba to, że nie muszę już chodzić do skarbówki, żeby złożyć odpowiedni wniosek. Wszystko mogę zrobić w formie elektronicznej. Zebrałam wszystkie potrzebne faktury, wykonałam ich skany i otworzyłam swój profil na platformie ePUAP. To właśnie przez te platformę składa się odpowiedni wniosek i podpisuje się go swoim podpisem kwalifikowanym. Wniosek o odzyskanie vat z ue jest bardzo prosty i czytelny. Wypełnia się go naprawdę intuicyjnie, ponieważ ostatnia nowelizacja prawa znacząco go odformalizowała. Wysłałam wniosek. Dostałam informację o tym, że wniosek został przyjęty. Dzięki temu wiedziałam, że wniosek dotarł do urzędu.
Zgodnie z terminami zawartymi w ordynacji podatkowej w ciągu miesiąca otrzymałam zwrot należnej mi kwoty na podany przeze mnie rachunek bankowy. Dzięki temu, że Polska jest krajem Unii Europejskiej teraz, aby otrzymać zwrot zagranicznego podatku nie musimy już rejestrować się w zagranicznym urzędzie skarbowym. Jest to duże ułatwienie dla petentów starających się o taki zwrot.