Czy filmowanie dronem jest bezpieczne?

Czy drony są bezpieczne? To pytanie złożone, bo można je ująć na kilka sposobów. Z pewnością mogą być zagrożeniem w sensie fizycznym. Przecież na niebie jest już ruch – samoloty, ptaki zajmują już część przestrzeni powietrznej, więc wykorzystanie dronów trzeba jakoś uregulować.

Filmowanie dronem musi być legalne

filmowanie dronemDodatkowo mogą być niebezpieczne w znaczeniu zagrożenia czyjegoś dobra i mienia, a także prywatności. Wyobraźmy sobie, że dziennikarz chce za wszelką cenę zdobyć zdjęcie gwiazdy w kompromitującej sytuacji. Wiadomym jest, że osoby znane w przestrzeni publicznej bardzo się pilnują i dbają o swój wizerunek, aby pozostał on nieskazitelny. Jednak w swoich czterech ścianach, za murami i ogrodzeniem domu mogą być sobą i robią rzeczy nie zważając na opinie publiczną. Mogą kłócić się z mężem, opalać topless a nawet wieść podwójne życie. Filmowanie dronem może ujawnić wszelkie sekrety znanej osoby, która może nawet nie być świadoma, że coś z powietrza podgląda jej życie. Taki dziennikarz sprzedaje zdjęcia brukowcowi, skandal gotowy a on zarabia na tym spore pieniądze i zachęcony węszy dalej. Zdarza się, że dron w Polsce wykorzystywany jest w podobnych celach, a na Zachodzie, a szczególnie w Stanach Zjednoczonych jest to niestety normą. Ponadto filmowanie dronem można wykorzystać do celów przestępczych, czego przykładem jest sytuacja ze Śląska, gdzie złodzieje dornem byli w stanie namierzyć towar, który planowali ukraść. Dlatego też prawo polskie jak również prawo międzynarodowe musiało zostać zaktualizowane o wykorzystanie dronów, tak aby było to bezpieczne i legalne.

Warto więc zapoznać się z odpowiednimi przepisami zanim wykorzystamy dron do celów, które mogą zostać uznane za nielegalne i niebezpieczne. Filmowanie dornem ma wiele zalet i potrafi być pomocne w zaskakujących sytuacjach, ale trzeba to robić rozsądnie i z głową.