Koszule z lnu

Coraz więcej mówi się o tym, aby stawiać na naturalne materiały. Ludzie niechętnie kupują już bluzki z poliestru, czy swetry z akrylu. Koszule najczęściej szyte są z bawełny jednak równie dobrej jakości są lniane. Len jest również materiałem naturalnym, i tak samo jak bawełna pochodzenia roślinnego.

Właściwości i zalety lnianych koszul

koszula lnianaLen jest bardziej przewiewnym materiałem niż bawełna, ma też bardziej widoczną strukturę materiału. Może być gruby lub cienki. Dość łatwo się gniecie, dlatego czasem zawiera dodatek elastanu, by zminimalizować tę właściwość. Jednak gniecie się w charakterystyczny sposób, co ma swój urok. Koszula lniana sprawdzi się szczególnie na co dzień. Możemy ubrać ją do pracy, na wypad ze znajomymi, popołudniową kawę, czy spacer z psem. Dzięki temu, że len jest przewiewny, skóra w takiej koszuli może oddychać. Dlatego jest dobrym rozwiązaniem na cieplejsze dni w sytuacjach kiedy nie chcemy bądź nie możemy ubrać czegoś z krótkim rękawkiem czy na ramiączkach (bo na przykład dress code w pracy wymaga koszuli z długim rękawem). Len jest również bardziej wytrzymałym materiałem od bawełny i starzejąc się nadal wygląda bardzo dobrze. Nie jest też szczególnie podatny na odkształcenia, możemy go prać w wyższej temperaturze bez obaw, że koszula nam się wstąpi i po wyjęciu z pralki będzie dwa rozmiary mniejsza. Oprócz lnianych koszul na letnie dni polecane są również lniane sukienki. Jednak to koszule są najchętniej wybieranym elementem garderoby wykonanym z lnu.

Len to rodzaj rośliny, która obejmuje 180 różnych gatunków występujących w klimacie umiarkowanym i subtropikalnym. W Polsce mamy ich tylko sześć, a największe znaczenie ma len zwyczajny, bo to właśnie z niego uzyskujemy materiał. Naturalny kolor tego materiału jest szaro-beżowy, dlatego przed barwieniem wybiela się go.