Menopauza – jakie daje objawy?

Menopauza to stan, który nie ominie żadnej z nas. To nic innego jak wygasanie płodności kobiety. Menopauzę poprzedza szereg charakterystycznych objawów, które zawsze są ostrzeżeniem dla kobiety. Dowiedz się, które objawy mogą zwiastować zanik Twojej płodności.

Menopauza – pierwsze objawy

objawy menopauzyMenopauza ma bardzo złożony przebieg. Objawy menopauzy mogą być naprawdę różne. Wszystko zależy od konkretnego organizmu i od tego, w jaki sposób reaguje na zmiany hormonalne. Najczęściej występującym objawem są charakterystyczne uderzenia gorąca, które trwają od kilkunastu sekund aż do minuty. Dodatkowo pojawiają się zaburzenia koncentracji. W związku z tym, że większość kobiet nie dopuszcza do sobie myśli, że ich płodność ustaje, bardzo często pojawiają się stany depresyjne. Poza tym kobieta coraz wcześniej się budzi, co związane jest z niepokojem i nieumiejętnością znalezienia się w nowej sytuacji. Menopauza najczęściej rozpoczyna się pomiędzy 45., a 55. rokiem życia. Jednak płodność zanika już około 10 lat przed wystąpieniem pierwszych objawów. Lekarz najczęściej orzeka menopauzę w momencie, gdy krwawienie miesiączkowe nie pojawiło się dłużej niż 12 miesięcy, a organizm kobiety nie produkuje już komórek jajowych. Jeśli jednak miesiączka zanika przed ukończeniem 40. roku życia, może być stanem patologicznym. Najczęściej świadczy o dysfunkcji układu immunologicznego. Może być to cukrzyca lub choroba tarczycy.To dlatego w przypadku wystąpieniu tego typu problemów warto jest wykonać kompleksowe badania, które pozwolą nam poznać przyczynę.

Pamiętajmy o tym, że menopauza dopadnie każdą z nas i nie jest niczym złym. To naturalna kolej rzeczy, a więc powinnyśmy jak najszybciej ją zaakceptować. Menopauza nie świadczy o tym, że nie możemy cieszyć się seksem. Wręcz przeciwnie – powinnyśmy czerpać z niego jak największą satysfakcję.