Mocowanie za pomocą szakli

Przenoszenie za pomocą dźwigów wieżowych elementów o wysokiej wadze musi zostać przeprowadzone w sposób bezpieczny i profesjonalny. Właśnie dlatego stosowane są rozwiązanie zakładające użycie zawiesi oraz wytrzymałych szakli z odpornych stopów metali. Pozwalają one w sposób dokładny i szybki zabezpieczyć ładunek tak, aby ten nie wysunął się w trakcie transportu. Odpowiada za to specjalna konstrukcja elementów mocujących.

Użycie szakli w przenoszeniu

szakleWykorzystanie dźwigów wieżowych umożliwiło szybkie i skuteczne przenoszenie wielkogabarytowych i ciężkich elementów. Jednak, aby proces ten przebiegał bezpiecznie, konieczne jest zastosowanie właściwych mocowań, jakimi są szakle. Produkowane są z wyjątkowo odpornych na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych stopów metali, które gwarantują ich trwałość podczas użytkowania. Mogą mieć różny kształt i mechanizm zabezpieczający. Jednymi z najpopularniejszych są te w formie podkowy zamykane grubą śrubą. Istnieją jednak także szakle wyposażone w sprężynowy element zatrzaskujący, które bardzo chętnie wykorzystuje się tam, gdzie konieczne jest bardzo szybkie montowanie ładunku, na przykład za pomocą lin. Niektóre rodzaje zawiesi są już na etapie produkcji wyposażane w zestawy szakli, dzięki czemu nie trzeba wykorzystywać elementów dodatkowych, a one same nie są narażone na zgubienie.

Wykorzystanie szakli w przemyśle budowlanym jest powszechne ze względu na ich łatwe użytkowanie i wysoką wytrzymałość. Dzięki procesom produkcyjnym wykorzystującym wytrzymałe stopy charakteryzują się dużą odpornością. Zróżnicowane typy zamknięć pozwalają natomiast dobrać je odpowiednio do działań związanych z transportowaniem wielkogabarytowych obiektów. Niektórzy producenci mocowań do dźwigów wieżowych dołączają je do zestawów zawiesi.