Montaż transformatora dla systemu oświetleniowego

 

Działanie transformatora opiera się na zasadzie indukcji elektromagnetycznej wzajemnej, która polega na przesyłaniu energii elektrycznej o różnych parametrach pomiędzy obwodami przy zachowaniu jego stałej częstotliwości. Transformatory często znajdują swoje zastosowanie w rozdzielniach typu WN oraz NN a także w urządzeniach AGD czy zintegrowanych systemach oświetlenia halogenowego.

Parametry transformatora na potrzeby instalacji halogenowej

transformator do oświetleń halogenowychAby móc w bezpieczny sposób dokonać montażu instalacji oświetleniowej w oparciu o urządzenie jakim jest transformator do oświetleń halogenowych musimy sprawdzić przede wszystkim parametry techniczne naszego urządzenia. Tak jak każdy transformator, tak również urządzenie na potrzeby systemu halogenowego wyposażony jest w aluminiową bądź miedzianą zwojnicę oraz stalowy rdzeń. Ze względu na specyfikację oświetlenia z zastosowaniem żarówek halogenowych ważne jest, aby nasz transformator cechował się wysokim poziomem ochrony IP, który będzie odpowiedzialny za ochronę przed działaniem pyłów oraz wody, ponieważ jak dobrze wiemy- uzwojenie pełni bardzo silną funkcję przewodzącą, dlatego konieczne jest zachowanie wszelkich dostępnych środków ostrożności. Ponadto dobry transformator przystosowany do potrzeb realizacji systemu halogenowego powinien posiadać szereg zabezpieczeń przeciwprzeciążeniowych oraz przeciwzwarciowych. Dzięki temu zapewnimy sobie sprawność działania instalacji oświetleniowej. Pierwszą czynnością poprzedzającą montaż powinno być odseparowania obwodu zasilania od źródła prądu elektrycznego, np za pomocą bezpiecznika. Następnie za pomocą próbnika bądź innego urządzenia pomiarowego sprawdzamy stan beznapięciowy na zaciskach odpowiedzialnych za zasilanie obwodu. Kolejnym etapem jest podłączenie przewodów zgodnie ze schematem oraz montaż transformatora. Na końcu sprawdzamy działanie obwodu.

Podłączając transformator do obwodu elektrycznego pamiętajmy o dostosowaniu się do zasad BHP. Pamiętajmy, aby w trakcie czynności docelowego montażu urządzenia usytuować je w miejscu gwarantującym dobry poziom odprowadzania ciepła. Suma poszczególnych komponentów podłączonych do instalacji elektrycznej nie może przekraczać mocy znamionowej urządzenia.

Dobry transformator kupisz na stronie https://www.eltii.pl/