Narzędzia rozdrabniające drewno

Dynamicznie rozwija się przemysł meblarski oraz papierniczy. W związku z tym szybkim rozwojem konieczne jest zautomatyzowanie procesów związanych z pozyskiwaniem materiałów do ich produkcji. Jak wiadomo meble i papier powstają z drewna, które należy odpowiednio przygotować by stały się składnikiem papieru. Istnieje wiele sposobów przetwarzania drewna i ciągle wymyślane są kolejne.

Rębak do drewna

rębakiBardzo popularnym sposobem przetwarzania drewna jest rozdrabnianie. W tym procesie powstają zrębki będące składnikiem różnych produktów takich jak płyty, sklejki, meble czy papier. Urządzeniami do rozdrabniania drewna są rębaki. Na naszym rynku możemy znaleźć bardzo dużą ilość różnych wersji rębaków. Znajdziemy tam rębaki mobilne pozwalające na swobodny transport całego urządzenia, bębnowe oraz stacjonarne. Niemniej jednak każdy z wymienionych rodzajów rębaków służy do tego samego. Efekta mi pracy rębaków są śruciny będące składnikiem biomasy. Z takich zrębków powstaje brykiet, pellet opałowy oraz często trafiają (w nieprzetworzonej postaci) do pieców wędzarniczych oraz jako źródło energii w elektrowniach i elektrociepłowniach. Oprócz rębaków bębnowych gdzie drewno trafia w pozycji poziomej, istnieją też rozdrabniacze skośne. W ich przypadku drewno trafia do tarczy tnących pod kątem 45 stopni. Tego typu rozdrabniacze często montowane są bezpośrednio do ciągników. Niekiedy spotkać można rozdrabniacze służące do kształtowania krajobrazu.

Generalnie rzecz ujmując rębaki są niezwykle przydatnymi urządzeniami. To właśnie dzięki nim możemy cieszyć się pięknymi meblami, które upiększają nasz salon. Efekty pracy rozdrabniaczy widujemy codziennie jednak nawet nie dostrzegamy ich obecności. Mimo tego gdyby ich zabrakło to bardzo byśmy ten brak odczuli.