Nowoczesne rolety przeciwpożarowe

Rolety przeciwpożarowe mają za zadanie nie tylko uniemożliwić osobom nieupoważnionym dostęp do miejsca zagrożonego pożarem, ale również minimalizować możliwość rozprzestrzeniania się ogniska pożarowego. Muszą więc spełniać szereg wymagań, by mogły być uznane za pełnoprawne zabezpieczenie przeciwpożarowe na obiekcie w którym są zamontowane.

Rolety przeciwpożarowe z certyfikatem wytrzymałości

bezpieczne rolety ppożKażda roleta przeciwpożarowa jest całkowicie ogniotrwała i ognioodporna. Stopy metali z jakich wykonywane są poszczególne segmenty rolet są więc odporne na działanie wysokich temperatur, i nie ulegają uszkodzeniu czy wypaczeniu nawet po bezpośrednim wystawieniu na kontakt ze źródłem ognia. Stop stali, zastosowany do budowy segmentów rolet jest również wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne i uderzenia. Nowoczesne, bezpieczne rolety ppoż nie przewodzą również ciepła, dlatego też są bardzo skuteczne w osłanianiu przylegających pomieszczeń oraz znajdujących się w nich osób przed wystawieniem na działanie ekstremalnych temperatur. Niemal wszystkie modele rolet przeciwpożarowych działają automatycznie, i opuszczane są w momencie ogłoszenia alarmu pożarowego. W razie potrzeby mogą być jednak sterowane ręcznie, zarówno z poziomu panelu umieszczonego przy danej rolecie, jak i poprzez centralny system sterowania zabezpieczeniami obiektowymi.

W przypadku utraty zasilania w budynku, każda roleta może być również podniesiona lub wypięta z prowadnic ręcznie, po odblokowaniu mechanizmu sterującego. Niektóre rolety wyposażane są w przejścia techniczne, które ułatwiają załogom ratowniczym oraz strażakom dostęp do miejsc objętych zagrożeniem pożarowym. Przejścia te są zazwyczaj niedostępne dla personelu budynku i zamknięte w czasie normalnej pracy obiektu.