Ochrona dłoni na stanowisku spawalniczym

Podstawowym elementem odzieży ochronnej służący do ochrony dłoni i nadgarstków przed niepożądanym, lub szkodliwym dla zdrowia oddziaływaniem czynników na stanowisku spawalniczym są specjalnie wykonane rękawice spawalnicze. Dzięki nim wyeliminowane zostanie ryzyko kontaktu czynników niebezpiecznych ze skórą.

Wzmocnione rękawice używane w spawalnictwie

rękawice spawalniczePraca jaką wykonuje spawacz polega na łączeniu elementów metalowych lub tworzyw sztucznych przez ich stopienie i zestalenie. Czynności spawalnicze związane są z wykorzystaniem czynników niebezpiecznych w razie bezpośredniego kontaktu ze skórą, dlatego w pracy spawacza niezwykle istotna jest osłona tych części ciała, które są szczególnie narażone na potencjalne zetknięcie się z gazem, łukiem elektrycznym czy innymi technikami. Głównym zadaniem rękawic spawalniczych jest ochrona dłoni oraz przegubów pracownika podczas spawania. Aby rękawice spawalnicze zapewniały właściwą ochronę poddawane są specjalistycznym testom na rozmaite czynniki, stanowiące o zagrożeniu w czasie spawania. Są one oceniane w skali punktowej od 0 do 4 pod względem odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz na wysokie temperatury. Produkty zapewniające maksymalną ochronę sprawdzą się doskonale w cięższych pracach – np. w branży samochodowej czy budownictwie. Rękawice do spawania cechujące się wyższym poziomem komfortu znajda w szczególności zastosowanie we wszelkiego rodzaju spawaniu precyzyjnym, gdy bezpieczeństwo powinno iść w parze ze zręcznością.

Podsumowując, w czasie prac spawalniczych szczególnie narażone na poparzenia są nasze dłonie i z tego względu wymagają odpowiedniej ochrony. Głównym zadaniem rękawic spawalniczych jest ochrona rąk i nadgarstków przed krótkotrwałym działaniem płomienia, ciepłem kontaktowym i konwekcyjnym, rozpryskami stopionego metalu oraz promieniowaniem UV, a także przed czynnikami mechanicznymi.