Piece ekologiczne w Polsce

 

Zmiany klimatyczne wywołane nadmierną emisją dwutlenku węgla do atmosfery przez człowieka, skłoniły wiele państw do wspierania ekologicznych działań mających ową emisję ograniczyć. Większość pieców grzewczych w Polsce to piece na tradycyjne paliwo kopalniane, dopiero od dwóch dekad upowszechniły się instalacje gazowe i olejowe.

System ogrzewania biomasą

piec na biomasęOgrzewanie gazem ziemnym jest ograniczone obecnością linii przesyłowych w miastach, natomiast założenie instalacji spalającej olej jest kosztowne, a ceny oleju opałowego są bardzo niestabilne. Te czynniki przyczyniły się do tego, że piec na biomasę zyskał w ostatnich latach opinię taniego w obsłudze i ekologicznego źródła ciepła. Opalane pelletem z biomasy, czyli spasowanymi pod dużym ciśnieniem odpadkami roślinnymi, piece te są bardzo wydajne i znacznie obniżają koszty ogrzewania domu w sezonie grzewczym. Dobrze dobrany piec na biomasę może ograniczyć koszta ogrzewania nawet o 50%, a koszt jego zakupu zwraca się w przeciągu 4-5 lat. Biomasa uzyskiwana jest z surowców organicznych, jak drewno, trawa czy zboże i emituje przy spalaniu niewielką ilość dwutlenku węgla, co czyni go jednym z najbardziej ekologicznych paliw. Większość tradycyjnych pieców w Polsce ma bardzo niską wydajność spalania, oscylującą na poziomie trzydziestu procent, co oznacza, że tylko jedna trzecia paliwa jest przerabiana na energię cieplną. Niektóre województwa oferują dopłaty do zakupu pieców na paliwa ekologiczne, w tym pieców na biomasę, ale wciąż potrzebna jest ogólnopolska inicjatywa wspierająca przejście na paliwa ekologiczne.

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery to globalne zadanie, które musi być skoordynowane między państwami i prowadzone równolegle na kilku płaszczyznach. Polska, jako kraj w znacznym stopniu opierający swą gospodarkę energetyczną na węglu, słusznie wspiera instalowanie kotłów na paliwa ekologiczne, musi jednak wypracować ogólnopolską strategię pomocy przy przejściu na ekologiczne formy ogrzewania domów.