Rodzaje i zastosowania higrometrów

Najczęściej dokonywanymi pomiarami warunków środowiska są badania wysokości temperatury i ciśnienia. Te dwa parametry mają tak znaczący wpływ na warunki i komfort życia w danym otoczeniu, że stanowią przedmiot wyczekiwanych prognoz. O ile obsługa termometru i barometru jest dla wielu osób częścią codziennej rutyny, a odczyty tych parametrów mają ogromny wpływ na rytm życia i samopoczucie społeczeństwa, o tyle badanie wilgotności powietrza nie jest już tak powszechne. 

Oferta higrometrów dostępnych w sprzedaży

higrometrMiernikiem wilgotności powietrza jest higrometr. Urządzenie to występuje w różnych wersjach- od tradycyjnych ze wskazówką, po elektroniczne. Często miernik wilgotności jest częścią bardziej złożonego narzędzia pomiarowego, łączącego funkcje higrometru, termometru, barometru i innych. Istnieje możliwość montażu takiego urządzenia na ścianie lub stosowania go mobilnie, w celu zbadania mikroklimatu danego pomieszczenia. Jednostką miary wilgotności powietrza jest udział procentowy. Higrometry elektroniczne maja możliwość przechowywania w pamięci wartości minimalnych i maksymalnych wilgotności. Na wielofunkcyjnych wyświetlaczach możemy obserwować jednocześnie czas, temperaturę i wilgotność. Funkcjonalność urządzenia często poszerzona jest także o funkcję budzika, alarmu czy wskaźnika strefy komfortu dla określonych wartości temperatury i wilgotności.

Zgodnie z duchem czasu spotkamy także higrometry współpracujące z naszymi smartfonami za pomocą odpowiednich aplikacji, pozwalających nam na odczytanie badanych parametrów zdalnie za pośrednictwem smartfona, a nawet udostępnienie tych danych na portalach społecznościowych. Oczywiście, im szerszy zakres funkcji i bardziej zaawansowana technologia, tym wyższa cena takiego urządzenia.