Zastosowanie zgrzewania tarciowego i oporowego

Wśród wielu metod zgrzewania na uwagę zasługują z pewnością: zgrzewanie tarciowe oraz zgrzewanie oporowe. To pierwsze jest rozpowszechnione przede wszystkim w przemyśle samochodowym. Wykorzystuje się je również w przemyśle lotniczym.

Wykorzystanie prądu elektrycznego w zgrzewaniu oporowym

automatyczna zgrzewarka punktowa do blachTakże producenci narzędzi skrawających korzystają ze zgrzewania tarciowego. Dzięki temu procesowi łączenia ze sobą elementów mogą powstać wiertła, frezy, gwintowniki i inne. Zgrzewanie tarciowe wykorzystuje się też w narzędziach dla górnictwa, maszynach włókienniczych i matrycach kuźniczych. Jak widać, zastosowanie tego procesu jest bardzo duże. Tego typu zgrzewanie materiałów pozwala na stworzenie niezawodnych spoin. Charakteryzują się one wysoką spójnością. Dużą popularnością wśród klientów cieszy się też automatyczna zgrzewarka punktowa do blach – z jej pomocą można łączyć ze sobą fragmenty blach różnej wielkości. Na uwagę zasługuje również zgrzewanie oporowe. Jest to kolejny typ łączenia elementów, który wykorzystywany jest na co dzień w różnych gałęziach przemysłu. Do rozgrzania łączonych ze sobą elementów potrzebne jest ciepło. W przypadku zgrzewania oporowego wykorzystuje się prąd elektryczny, aby takie ciepło mogło powstać. Trzeba wspomnieć o tym, że prąd przepływający przez materiały charakteryzuje się bardzo dużym natężeniem. Pręty używane do łączenia stanowią elektrody, które nagrzewają się tylko w miejscu styku. Nie trzeba wykorzystywać tutaj żadnego dodatkowego materiału (metalu) jako spoiwa.

Nie trzeba też korzystać z topnika albo gazu ochronnego. Jest to więc metoda bardzo wygodna. Zasilacz musi zapewnić impulsowy przepływ prądu, którego natężenie będzie sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy amperów. Dotyczy to wyjątkowo dużych urządzeń – jednak i takie można znaleźć na polskim rynku.