Biuro konstrukcyjne i inspekcje

Jestem z zawodu inspektorem nadzoru budowlanego. Do moich zadań należy przede wszystkim ocena, czy dane budynki nadają się do użytku publicznego. Czy dotychczasowe prace wykonywane są zgodnie z wszelkimi przepisami. 

Biuro konstrukcyjne, a normy budowlane

Biuro konstrukcyjne

Ostatnio miałam ocenić prawidłowość prac przy konstrukcji bloku, który był budowany na osiedlu na obrzeżach Warszawy. Każdy kto coś buduje z przeznaczeniem do użytku publicznego musi taki fakt do nas zgłosić. My wtedy wyznaczamy dwa terminy kontroli. Pierwsza kontrola odbywa się w trakcie wykonywanych prac, Wtedy łatwiej jest zobaczyć z jakich materiałów jest dana budowla budowana. Projekty konstrukcji też mnie jak najbardziej interesują. Sprawdzam wtedy założenia w projekcie do tego co zostało już wykonane. Staram się znajdować wszelkie uchybienia i odchylenia. Większość budowli jest wykonywana przez biuro konstrukcyjne. Przynajmniej w tych przypadkach, gdzie ja kontrolowałam. Wtedy najpierw odwiedzam takie biuro projektów konstrukcji danego budynku, proszę ich o udostępnienie danego projektu, wtedy jadę na budowę. Tam znowu proszę o pokazanie projektu, jaki jest na budowie, w ten sposób sprawdzam, czy wykonawcy pracują zgodnie z jednym projektem, a nie czasami na podstawie dwóch rożnych. Wcześniej tego nie sprawdzałam. Ale jak to bywa u ludzi, jesteśmy bardzo kreatywni. Biuro konstrukcyjne w Warszawie nie robi żadnych problemów z udostępnianiem wszelkich dokumentacji związanych z budową. Moja ostatnia kontrola dotyczyła konstrukcji bloku. Nawet dość szybko mi poszło, nie znalazłam niczego do tego by wstrzymać jakiekolwiek prace.

Wszystko było w porządku. Swoją drogą projektowanie konstrukcji bloku nie jest aż takie skomplikowane i dzięki temu szybko mogłam przejrzeć plany. Kontrola zawsze trwa u mnie jeden tydzień.