Anatomia kobiecego układu rozrodczego opiera się na cyklu menstruacyjnym i jest to wiedza powszechna dla każdego. Częścią cyklu menstruacyjnego jest regularny okres krwawienia, podczas którego – mówiąc skrótowo – kobiecy układ rozrodczy dokonuje wewnętrznego oczyszczenia. Kobiety podejmują w tym czasie odpowiednie zabezpieczenia dla swojego komfortu i zdrowia.
Stosowanie kubeczków menstruacyjnych
Wśród popularnych środków damskiej higieny osobistej, oprócz podpasek i tamponów, coraz częściej wymieniane są także menstruacyjne kubeczki. Dla wielu kobiet temat ten jest zupełnie nowy i nieznany, w związku z czym w poniższym tekście postaram się przybliżyć istotę tego typu środków zabezpieczających. Chociaż kubeczki menstruacyjne zostały opracowane w pierwszej połowie XX wieku, dopiero od niedawna zabezpieczenie tego typu jest coraz bardziej rozpowszechniane wśród kobiet. Kubeczki menstruacyjne, jak sama nazwa mówi, są niewielkimi kubeczkami, najczęściej obecnie wykonanymi z silikonu medycznego (nie zawiera on żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby uwolnić się do organizmu). Przy odpowiedniej aplikacji kubeczka, powinien on w komfortowy sposób zbierać do swojego wnętrza wydzielinę menstruacyjną, która pojawia się podczas kobiecych krwawień. Kubeczki charakteryzują się rożny kształtem, dzięki czemu kobiety mają szansę dobrać odpowiedni kubeczek w zależności od intensywności swoich krwawień.
Właściwie dobrany rozmiar kubeczka menstruacyjnego pozwoli nam na komfortowe poruszanie się, a jednocześnie nie będzie wymagał od nas zbyt częstego opróżniania kubeczka, co także wpłynie pozytywnie na kobiecą wygodę w trakcie wyjątkowo trudnych dni w miesiącu. Kubeczki dostępne są w różnych grubościach i cechują się różną giętkością ze względu na ich wykonanie.