Ekologiczna siatka przeciw kretom

Jako mała dziewczynka uwielbiałam odwiedzać swoich dziadków. Mieszkali oni na wsi i zajmowali się pracą na roli. Ich głównym zajęciem była uprawa buraków. Jako ciekawe świata dziecko chętnie obserwowałam wszelkie prace, które dziadkowie wykonują w polu.

Siatka przeciw kretom – co to takiego?

siatka przeciw kretomNajbardziej w pamięci pozostała mi sytuacja, gdy pewnego lata montowana była siatka na krety. Wcześniej widziałam już siatki ogrodzeniowe, dookoła pola rozciągnięta była także siatka cieniująca, dlatego bardzo zdziwiło mnie,że babcia i dziadek potrzebują jeszcze jakiejś siatki. Sformułowanie skuteczna siatka przeciw kretom niewiele mi mówiło. Krety wydawały mi się wtedy zgodnie z ilustracjami w książkach uroczymi, nieszkodliwymi stworzeniami. Nie rozumiałam zupełnie, dlaczego trzeba się ich pozbyć. Płakałam nawet prosząc dziadka,aby nie wyganiał kretów z ich domów. Wydawało mi się to postępowaniem bardzo niesprawiedliwym. Wtedy dziadek wytłumaczył mi, jak działa pułapka na krety. Dodał także,że podziela moją sympatię do czarnych gryzoni i dlatego szukał innego rozwiązania. Następnie zabrał mnie na pole i pokazał,jak kopce kretów niszczą warzywa tam rosnące. Wtedy zrozumiałam,że dziadek jest osobą bardzo rozsądną i nie chce skrzywdzić żadnej żywej istoty,a jedynie ochronić swoje rośliny przed zniszczeniem. Z uznaniem i podziwem obserwowałam delikatność i ostrożność, z jaką dziadek przystąpił do swojej pracy. Z pewnością robił to tak, jak przystało na człowieka szanującego swoje otoczenie i wszelkie żywe istoty. Zaimponował mi tym.

Dostałam wtedy bardzo ważną lekcję dobrego podejścia do życia-żyć tak,aby nie ponosić strat,ale jednocześnie nie krzywdzić nikogo tylko dla swojego zysku. Zapamiętałam ją już na zawsze i do dziś staram się w codziennym życiu naśladować postawę mojego dziadka.