Jakie są zalety wyciskarek do soków oraz jak powstaje sok?

 

Wyciskarki do soku są urządzeniami wolnoobrotowymi, wykorzystującymi siłę miażdżenia do wyciskania soku. Ich sposób działania przebiega w kilku etapach, jednak główną rolę odgrywa obracający się wałek ślimakowy, który miażdży oraz wyciska surowiec.

Etapy wyciskania soku w wyciskarkach oraz ich rodzaje

Twyciskarki do soku huromechnologia wyciskania oparta jest na kilku etapach. Najpierw urządzenie z dużą miażdży i wyciska warzywa czy owoce, aby przerwać włókna. Następnie wydobywa się sok ze zmiażdżonego miąższu poprzez silne wyciskanie. Uzyskany w ten sposób sok wraz ze wszystkimi witaminami oraz składnikami odżywczymi zostaje odsączony przez sito a następnie wpływa do ustawionego naczynia. Natomiast wyciśnięty i suchy miąższ zostaje usunięty do osobnego, zewnętrznego pojemnika. Dzięki wyciskarce sok jest bardziej gęsty i mniej klarowny niż ten uzyskany w sokowirówce. Posiada również niewielką ilość piany, co wskazuje na minimalne napowietrzenie. Dzięki temu jego okres przydatności jest znacznie dłuższy. Wyciskarki do soku hurom dzielą się na cztery rodzaje. Ich nazwy pochodzą od konstrukcji. Mogą one posiadać jeden wałek ślimakowy lub dwa. Jest to ważne, ponieważ w praktyce przekłada się to na ich wydajność oraz łatwość obsługi. Z kolei podział na poziomie i pionowe ma duży wpływ na łatwość mycia, gęstość soku oraz posiadanie funkcji dodatkowych. Jeśli nie wiemy jaką wyciskarkę powinniśmy wybrać możemy poprosić o pomoc specjalistę, który doradzi nam jaki model powinniśmy wybrać.

Kupno wyciskarki do soku to kosztowny krok, dlatego powinniśmy dobrze to przemyśleć oraz zastanowić się jak model wyciskarki będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Wydatek jednak kompensują zdrowie oraz bardzo odżywcze soki, które można wyciskać z każdego rodzaju warzyw czy owoców.