Żyjemy w dwudziestym pierwszym wieku, ciągle zmieniających się warunkach współczesnego kapitalizmu na rynku pracy. Wymaga to elastyczności zarówno w podejściu pracodawcy jak i pracownika. Tradycyjne formy poszukiwania zatrudnienia okazują się niewystarczające. Jednym ze sposobów nowego podejścia jest outsourcing pracowniczy.
Na czym polega ta metoda?
Polega to na zleceniu poszukiwania potencjalnego pracownika, zewnętrznej firmie. Dzięki temu oszczędzamy na własnych zasobach ludzkich i kapitałowych. Szczególnie popularny jest outsourcing kadrowo-płacowy. Wynajęta firma rekrutacyjna, poszukuję różnymi kanałami specjalistów w sprawach księgowych i ekonomicznych, tak bardzo niezbędnych w każdym poważnym przedsiębiorstwie. Ciągle zmieniające się środowisko rynku pracy powoduję ciągłą migracje pracowników. Tradycyjny model powstawania zakładów pracy w pobliżu miejsc wydobywania surowców w dzisiejszych czasach nie ma racji bytu. Pracownik musi być mobilny, szukać okazji do zdobycia pracy w różnych miejscach. Powstają również nowe formy zatrudnienia. Coraz popularniejszą metodą, szczególnie w branżach powiązanych z nowymi technologiami jest kontrakt. Pozwala on oszczędzić pracownikowi i pracodawcy na obowiązkowych daninach do skarbu państwa, co sprawia, że więcej pieniędzy zostaję w kieszeni pracownika. Na rynku pracy jednak dalej niezbędni są pracownicy sezonowi, choćby do prac przy zbiorach owoców lub podczas czasu żniw. W „nowych” czasach zajmuję się tym wyspecjalizowana agencja pracy tymczasowej.
Są one znacznie bardziej skuteczne dzięki posiadaniu odpowiedniego doświadczenia i ogromnej bazy potencjalnych pracowników. Najnowszym trendem na rynku pracy jest tzw. Leasing pracowniczy. W skrócie, polega on na „wypożyczeniu” pracownika innej firmie w ramach udzielenia określonej pracy lub usługi.
Czytaj więcej na: www.paretti.pl