Profesjonalne urządzenia do cięcia drewna

 

Wydajność pracy na tartaku już dawno przestał zależeć od siły ludzkich rąk. Obecnie liczą się nowoczesne i wydajne maszyny napędzane silnikami elektrycznymi lub spalinowymi. Do cięcia drewna nie używa się już piły ręcznej, podobnie jak do jego łupania nie używa się już siekiery.

Piła i łuparka do drewna wydajnym urządzeniem na tartaku

piło łuparki do drewnaZapewne wielu z was kojarzy elektryczne piły za pomocą których tnie się drewno na domowym podwórku. Na tartakach również występują takie urządzenia jednak w dużo większej formie. Zadaniem pracowników tartaku jest przetworzenie dużej ilości drewna i to w jak najkrótszym czasie. Za pomocą odpowiednich maszyn są oni w stanie to zrealizować i to bez większego wysiłku. Przykładem maszyn do profesjonalnej obróbki są piło łuparki do drewna, które mają do wykonania podwójne zadanie. Po pierwsze muszą one pociąć kłody drewna, a po drugie połupać je na klocki odpowiednie wielkością do spalania w piecu lub kominku. Za ich pomocą przygotowuje się właśnie drewno w celach opałowych. Są one wyposażone w piłę jak i mechanizm łupiący drewno. Większe i bardziej wydajne urządzenia potrafią dodatkowo wykonywać cały proces taśmowo, co zapewnia bardzo dużą wydajność pracy. Pracownicy w tym przypadku tylko wkładają do urządzenia gotowe pale, a cały mechanizm wykonuje resztę pracy. W nieco mniej skomplikowanych mechanizmach proces cięcia przeprowadza się półautomatycznie poprzez przesuwanie kłody.

Pytając pracowników tartaku o opinię na temat tych urządzeń widzę kątem oka lekki uśmiech zadowolenia. Nie da się ukryć, że tego typu urządzenia bardzo pomogły im w wykonywaniu pracy, a do tego znacznie ich odciążyły. Żmudne i rutynowe procesy, nie dość, że dotychczas męczyły pracowników, to jeszcze nie były wystarczająco wydajne.