Psycholog dziecięcy pomaga walczyć z zaburzeniami

 

Zdrowie psychiczne dzieci powinno być sprawą priorytetową dla wszystkich rodziców. Z wypiekami na twarzy obserwujemy poszczególne etapy rozwoju naszej pociechy, i każde nawet najmniejsze odstępstwo od normy jest dla nas powodem do paniki.

Psycholog na straży prawidłowego rozwoju dzieci

psycholog dziecięcy ŁódźNiestety zdarza się tak, że w grę wchodzą faktyczne problemy naszego dziecka i wtedy musimy interweniować, najlepiej u psychologa dziecięcego.  Więc psycholog dziecięcy Łódź jest w stanie ocenić, czy dziecko rozwija się w sposób prawidłowy, czy występują pewne zaburzenia. Psycholog ocenia na przykład gotowość dzieci do nauki szkolnej, sprawdza czy jest w grupie ryzyka dysleksji, dysortografii, dysgrafii, autyzmu czy ADHD. Dzięki przeprowadzonym obserwacjom i badaniom psycholog dziecięcy jest w stanie określić czy występują zaburzenia rozwoju, koncentracji czy uwagi. Psycholog może również pomóc w sytuacji, gdy dziecko przejawia lęki, ma depresję, zaburzenia w ocenie własnej osoby, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czy tiki. Do psychologa możemy zgłosić się również w celu poprawienia relacji w rodzinie. Na pierwsze spotkanie rodzice zazwyczaj przychodzą z dzieckiem, dzięki temu jest mniej zestresowane i zdenerwowane. Kolejna wizyta to zazwyczaj terapia indywidualna, praca terapeuty z dzieckiem. Kiedy dziecko zostanie już zdiagnozowane przez psychologa zostanie określony plan, i koncepcja pracy. Jeżeli problem dotyczy kontaktów i relacji między poszczególnymi członkami rodziny, to wówczas dobrze jest, gdy wszyscy uczestniczą w spotkaniach.

Zdrowie psychiczne naszych dzieci jest kluczowe dla ich rozwoju, poczucia szczęścia i dalszego życia. Często zdarza się tak, że ludzie przez większość życia borykają się z problemami z samooceną czy lękami, tylko dlatego, że rodzice nie zareagowali odpowiednio wcześnie. Bądźmy więc wyczuleni i bacznie obserwujmy sygnały, które dziecko nam wysyła i reagujmy.