Do gabinetów psychoterapeutycznych coraz częściej trafiają osoby, które cierpią na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Nie należy mylić zaburzeń psychicznych z chorobami psychicznymi. W chorobach psychicznych wyleczenie jest praktycznie niemożliwe – leczy się tylko objawy jak np. w psychozach, schizofrenii, halucynacjach.
Zaburzenia lękowe, czyli nerwice – pomoc w gabinecie psychoterapeuty
W przypadku zaburzeń psychicznych również stosuje się leczenie farmakologiczne, ale znacznie lepsze efekty daje psychoterapia. Jednym z częstych zaburzeń psychicznych jest nerwica. Obecnie wszystkie nerwice określane są jako zaburzenia lękowe. Objawy nerwic są bardzo zróżnicowane. Osoba chora może nie być świadoma swojego problemu. Do objawów należy zaliczyć kołatanie serca, nadciśnienie, pocenie się, nudności, omdlenia, bóle brzucha, biegunki, drżenia mięśniowe, natłok myśli, odczuwanie lęku. Lęk może być odczuwany w konkretnych momentach czyli tzw. lęk sytuacyjny lub cały czas – lęk ciągły. Osoba, która podejrzewa u siebie takie zaburzenie, powinna udać się do specjalisty, jakim jest psychoterapeuta kraków – tu może liczyć na profesjonalną pomoc. Oczywiście najlepiej zapisać się na wizytę u psychiatry (wielu psychiatrów jest też psychoterapeutami). Psychiatra zadecyduje o włączeniu leczenia farmakologicznego i skieruje na psychoterapię.
Przed podjęciem terapii wykonywane są zazwyczaj badania psychologiczne (różnego rodzaju testy), które mają określić stan osoby chorej. Leczenie zaburzeń lękowych jest długie, ale warto je podjąć, by żyć normalnie, bez ciągłego lęku, walczenia ze swoimi objawami. W leczeniu nerwic stosowane są środki uspokajające (początkowo benzodiazepiny, ale też sedatywne jak chlorprotiksen i inne) oraz leki antydepresyjne (z różnych grup np. inhibitory MAO). Najważniejsza jest jednak terapia.