Radca prawny – jaki powinien być?

 Radca prawny to bardzo odpowiedzialny zawód. W końcu prawo to nie zabawa i każdy adwokat powinien posiadać nienaganną opinię o sobie. Z pewnością znajomość kodeksów jest w tej pracy znacząca, jednak sama wiedza teoretyczna nie wystarcza, żeby odnieść sukces jako prawnik. Potrzeba również mieć odpowiednie cechy charakteru pomocne w tym zawodzie.

Radca prawny jest pewny siebie

radca prawny pruszcz gdańskiZ pewnością każdy prawnik powinien być pewny siebie, szczególnie jeśli jest prokuratorem, obrońcom, czy sędziom. Wtedy musi być pewny swego, przedstawiać dowody w sposób jednoznaczny czy nie bać się kontrowersyjnych wyroków, których będzie musiał bronić. Radca prawny pruszcz gdański musi być jednakowoż osobą cierpliwą i umiejącą się skupić. Wielogodzinne siedzenie nad aktami, przeglądanie po raz kolejny tej samej listy dowodowej, układanie wstępnych pytań do świadków, czy przemowy końcowej. To wszystko wymaga pracy w ciszy i spokoju, jak również analitycznego myślenia i chłodnego podejścia. Adwokat powinien być zaangażowany w sprawę na tyle, żeby dążyć do wygranej i sprawdzać wszystkie tropy, jednak nie na tyle, żeby być w to zaangażowanym emocjonalnie, bo wtedy może nie być obiektywny i skupi się na odczuciach innych, zamiast na twardych dowodach. Prawnik powinien być inteligentny i być dobrym obserwatorem. Dotyczy to nie tylko przesłuchań świadków, ale również wyciągania wniosków na podstawie dowodów w sprawie czy analiz specjalistycznych, na przykład psychologicznych czy toksykologicznych.

Radca prawny powinien odnosić się z szacunkiem do każdego klienta, być dla niego miłym, ale zachowywać się profesjonalnie. Winien także być dobrym słuchaczem, nie przerywać nikomu w połowie zdania, jak również w sposób zrozumiały przekazywać prawnicze zawiłe informacje.