Skup monet – czym się charakteryzuje?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że sprzedawania złota czy biżuterii będzie się kierowało zupełnie odmiennymi zasadami niż te obowiązujące podczas sprzedaży monet. Zwyczajowo przyjęło się mówić, że monety sprzedaje się zgodnie z wartością, jaką osiąga dany kruszec w obecnej chwili. Jednak jakie zasady obowiązują tak naprawdę przy wycenianiu monet?

O czym należy pamiętać kiedy odwiedzamy skup monet?

najlepszy skup monet w BydgoszczyPrzede wszystkim trzeba zaznaczyć, że monety kolekcjonerskie osiągają naprawdę wysokie ceny w skupie. Jednak czy my jesteśmy w stanie odróżnić monetę kolekcjonerską od tej obiegowej? W zasadzie na pierwszy rzut oka nie, dlatego warto oddać posiadane monety do wyceny. O czym jednak z największą uwagą powinno się pamiętać? Kiedy oddajemy monetę do wyceny nie możemy poddawać jej żadnemu czyszczeniu. Może się to nam wydawać odruchową czynnością i niekoniecznie będziemy chcieli oddawać do wkupu monetę brudną i zaniedbaną. Okazuje się, że monety srebrne, a w szczególności złote, poddane czyszczeniu w domu tracą automatycznie na wartości i to naprawdę sporo. Dlatego właśnie żelazną zasadą, a nawet można powiedzieć w związku z tematem, że złotą zasadą jest nie czyścić monet przed oddaniem ich do wyceny. Taka sama kwestia będzie dotyczyła również banknotów, których nie można prasować i nie można z nich usuwać zabrudzeń. Najlepszy skup monet w Bydgoszczy gwarantuje, że moneta oddana do wyceny w stanie można powiedzieć pierwotnym może osiągnąć nawet dziesięciokrotnie wyższą wartość niż moneta poddana jakiemuś działaniu. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że monety kolekcjonerskie są naprawdę mało wyeksploatowane, a w chwili, kiedy decydujemy się na ich wyczyszczenie środkiem chemicznym, pozbawiamy ich naturalnej wierzchniej warstwy tworzywa. Kiedy oddamy do skupu monetę wyczyszczoną, wtedy najczęściej jest traktowana jako złom i skupowana po cenie wagowej kruszcu. 

Warto się zatem zastanowić nad tym, czy nie lepiej oddać monety, które posiadamy bez naszej ingerencji. Nie ma skupu monet, który nie zastrzegałby sobie prawa do obniżenia ceny i innego potraktowania monet po czyszczeniu. W takim momencie zdecydowanie nie możemy mieć pretensji do właściciela, jedynie do samych siebie.