Spektrometry alfa w rafinerii

Pół roku temu straciłem pracę. Do tej pory wykonywałem rozmaite prace naprawcze w średnim zakładzie produkcyjnym. Najczęściej zajmowałem się naprawą i kontrolą wtryskarek, które bardzo często zacinają się, mają różne usterki i działają nie tak jak powinny.

Spektrometr alfa dla firm – analiza

spektrometr alfaByła to praca stosunkowo lekka, jednak dokuczały mi na zmianę ranne i nocne dyżury. Mimo wszystko nie ma co narzekać, bo w moim mieście jest naprawdę trudno o dobrą pracę. Po dwóch miesiącach hulaszczego życia na bezrobociu skończyły mi się oszczędności i musiałem na poważnie rozpocząć poszukiwania praca. Jedynym miejscem gdzie mogłem się udać była lokalna rafineria. Słyszałem, że praca tam jest naprawdę ciężka, ale jakby nie patrzeć nie miałem wyboru. Podczas pierwszego dnia pracy największym zdziwieniem było dla mnie całe wnętrze tego wielkiego kompleksu. Zauważyłem ogromne laboratorium, w który znajdowały się dziesiątki dosyć skomplikowanych urządzeń. Jak się zresztą dowiedziałem były to mikroskopy i różnego rodzaju spektrometry. W przemyśle rafineryjnym najczęściej wykorzystuje się spektrometr Ramana. Jest on prosty w użyciu i daje bardzo duże możliwości. Jest wykorzystywany znacznie częściej niż spektrometr gamma lub spektrometr alfa dla firm i umożliwia analizę bez bezpośredniego kontaktu próbki z urządzeniem. Kolejną zaletą jest możliwość badania próbek w postaci ciał ciekłych, co w tym przemyśle jest niezwykle istotne. Często stosuje się też w nim spektrometr FTIR, który może być wyposażony w detektor promieniowania.

Nie sądziłem, że w takim miejscu, jak rafineria spotkam tyle nowoczesnych urządzeń i tak specjalistyczny sprzęt. Chętnie dokładniej przyjrzę się zabiegom wykonywanym w naszym rafineryjnym laboratorium, tym bardziej, że sąsiaduje ono z moim stanowiskiem pracy.