Układanie izolacji z pianki poliuretanowej nie jest niczym trudnym. Wykorzystuje się tu ocieplanie natryskowe. Pianka poliuretanowa zostaje nałożona na daną powierzchnię za pomocą specjalnego agregatu. Proces jest sprawny. W krótkim czasie można ocieplić dużą powierzchnię.
Jak układać ocieplenie z pianki poliuretanowej?
Wynika to z tego, że pianka poliuretanowa jest materiałem bardzo plastycznym – przywiera do każdej powierzchni i układa się tak, że zajmuje wszystkie wolne przestrzenie. Pianka może dopasować się do każdego podłoża, więc będzie idealnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o izolowanie poddasza. Po kilku sekundach od nałożenia pianki poliuretanowej zaczyna ona wzrastać – zwiększa swoją objętość. Dochodzi do wypełnienia wszystkich szczelin za pomocą wzrastającej pianki. Następnie pianka poliuretanowa ulega utwardzeniu i tu kończy się proces ocieplania poddasza czy innych powierzchni. Tak stworzona zostaje szczelna powłoka. Jest to powłoka termoizolacyjna – zapewnia najlepszą ochronę przed wydostawaniem się ciepłego powietrza na zewnątrz budynku oraz wnikaniem zimnego powietrza do wnętrza budynku. Na pewno ocieplanie pianką poliuretanową w dobrej cenie jest lepszym rozwiązaniem, aniżeli korzystanie z wełny lub styropianu. Pojawia się pytanie, co zrobić z powierzchnią zewnętrzną takiej pianki PUR. Można ją dopasować do każdego kształtu. Wykorzystuje się tu np. nóż. Wiadomo, że pianka wzrasta i zwiększa swoją objętość nieregularnie, więc trzeba ją później odpowiednio wygładzić, wyrównać.
Jeśli wykorzystywany jest natrysk zewnętrzny pianką poliuretanową, można spokojnie nałożyć na nią farbę albo lakier. W ten sposób pianka będzie chroniona przed promieniowaniem UV. Dzięki takiej ochronie pianka zachowa swój wygląd i swoje funkcje przez wiele lat. Jest to obecnie najlepsze rozwiązanie.