Zabezpieczanie lakieru a czynniki atmosferyczne

Każdemu właścicielowi auta zależy na tym, aby wygląd samochodu był idealny przez długie lata. Jednak pod wpływem czynników atmosferycznych kolory mogą wyblaknąć, a w niektórych sytuacjach lakier samochodowy może ulec uszkodzeniu. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Co niszczy lakier samochodowy?

skuteczne zabezpieczenie lakieruWyobraźmy sobie, że jest środek lata, a temperatura powietrza wynosi ponad trzydzieści stopni Celsjusza. Nie mamy gdzie zaparkować i pozostawiamy auto w miejscu silnie nasłonecznionym. To, że wnętrze auta będzie silnie nagrzane to jedno, jednakże nie bez znaczenia jest oddziaływanie bezpośredniego promieniowania słonecznego na lakier samochodowy. Jak wspomniano we wstępie, kolory w tej sytuacji mogą wyblaknąć czego absolutnie nie chcemy. Jest jednak na to pewna rada – skuteczne zabezpieczenie lakieru. Można w tej sytuacji zastosować woskowanie z tym, że należy pamiętać o jednym – nie wolno tej czynności wykonywać, kiedy samochód jest nagrzany, ponieważ możemy uzyskać odwrotny skutek. Wosk chroni lakier i daje połysk, ale kiedy wcieramy go na rozgrzane auto, to zbyt szybko wysycha i przez to widoczne będą nieestetyczne plamy. Jeśli jednak woskowanie i polerowanie wykonamy w chłodnym miejscu przy użyciu profesjonalnych środków, a co lepsze – skorzystamy z firm zajmujących się takimi rzeczami, będziemy zadowoleni z efektów. Warto także wspomnieć o tym, że nie bez znaczenia jest również kolor samochodu. Mając na myśli albedo można stwierdzić, że kolor czarny pochłania najwięcej prom9ieniowania słonecznego, natomiast biały wręcz przeciwnie – odpycha je.

Kupując auto możemy więc kierować się kolorem samochodu, jednak aby skutecznie je zabezpieczyć przed promieniowaniem słonecznym, warto stosować odpowiednie środki i zabiegi konserwujące.