Budowa i działanie silnika elektrycznego

 

Wszelkiego rodzaju silniki elektryczne przetwarzają energię elektryczną w energię mechaniczną, dzięki czemu wytwarzany jest prąd elektryczny, który powoduje wprawienie go w ruch. Możemy wymienić kilka rodzai silników. Są to silniki elektryczne prądu stałego, zmiennego oraz silniki uniwersalne. Najczęściej większość silników składa się z następujących części: szczotki, komutatorów, magnesów oraz wirników, które wprawiane są w ruch.

Jak działa silnik elektryczny?

silniki elektryczne prądu stałegoW wielu sytuacjach potrzebujemy używać silniki elektryczne prądu stałego. Większość silników działa w sposób następujący. Na początek energia wprawia w ruch wirnik, który obraca się dzięki temu, że w polu magnetycznym są umieszczone odpowiednie uzwojenia przewodzące. Kiedy te dwa pola kolidują ze sobą to właśnie wtedy wprawiają w ruch wirnik. Zamontowane w środku komutatory zmieniają szybko kierunek przepływu prądu, a gdyby nie one to ramka za każdym razem powracałaby do początkowej pozycji. PO każdym cyklu proces powtarzany jest znowu na nowo. Pierwsze początki silników elektryczny zostały zapoczątkowane już w 1837 roku w stanach zjednoczonych przez Thomasa Davenporta, który na początku używał jedynie tokarki do drewna, aby wprawić w ruch wiertarkę. Cała konstrukcja była tak zaprojektowana, że dawała możliwości aż 450 obrotów na minutę. Kilka lat później ten sam człowiek zbudował już dużo większy silnik, dzięki któremu uruchomił swoją prasę drukarską i zaczął tam publikować czasopisma o elektryczności.

Później powstawały już mniejsze silniki, które napędzane energią elektryczną wykorzystywane były w piórach do sporządzania różnego rodzaju dokumentów. Osiągały już one prędkość nawet 4 tysięcy obrotów na minutę. Jednak w późniejszych czasach takie silniki zostały wyeliminowane przez maszyny do pisania. W każdej sytuacji, kiedy będziesz potrzebował odpowiednich silników do swoich maszyn, najlepiej kontaktować się ze specjalistą, który pomoże wybrać odpowiedni silnik.