Jednym z najbardziej przyjaznych środowisku naturalnemu źródeł energii jest energia słoneczna. Jest bardzo bezpieczna, tania, nie zanieczyszcza środowiska naturalnego tak, jak spalanie węgla. Możliwością wytworzenia prądu elektrycznego opartego na zjawisku fotowoltaicznym już kilkanaście lat temu zajmuje się fotowoltaika.
Elektrownia słoneczna ma wiele zalet
Aby jednak możliwe stało się produkowanie energii elektrycznej ze słońca niezbędne są ogniwa fotowoltaiczne. Każde z nich łączy się ze sobą w moduły uzyskując w ten sposób panele słoneczne. Do budowy ogniw fotowoltaicznych wykorzystywany jest krzem. W odnawialne źródła energii inwestuje coraz więcej osób, także w naszym kraju. Zainteresowanie tymi źródłami energii sprawiło, że zaczęły powstawać elektrownie oparte na energii słonecznej. Największa elektrownia fotowoltaiczna została zbudowana w amerykańskim stanie Kalifornia. U nas takich potężnych elektrowni jeszcze nie ma. Na razie działają niewielkie elektrownie przydomowe. Przydomowa sprawdzona elektrownia słoneczna w porównaniu z kolektorami słonecznymi ma więcej zalet. Kolektory słoneczne mogą w zasadzie służyć jedynie do podgrzewania wody. Dzięki budowie elektrowni słonecznej otrzymamy prąd elektryczny, którym oświetlimy dom, czy wykorzystamy go do zasilania różnych urządzeń domowych zasilanych energią elektryczną. Koszt budowy takiej elektrowni nie będzie niski, ale warto myśleć bardziej perspektywicznie. Koszty, które poniesiemy w związku z budową przydomowej elektrowni słonecznej zwrócą się nam stosunkowo szybko.
Jedyna niedogodność, która wiąże się z budową elektrowni słonecznej to konieczność zainstalowania paneli na dachu od południowej lub południowo-zachodniej strony budynku. Zasoby energii słonecznej są niewyczerpane. Elektrownia słoneczna nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.