Odnawialne źródła energii

 

Żyjemy w czasach, kiedy niezwykle modnie jest być eko, to znaczy żyć ekologicznie, w zgodzie z naturą i dbać o naszą planetę ziemię. Gorącym tematem w tym zakresie jest kwestia odnawialnych źródeł energii. Taki surowiec jak węgiel może się w końcu wyczerpać i będziemy potrzebować jakiejś alternatywy do tego.

O oszczędzaniu energii słów kilka

baterie słoneczneMamy zatem kilka różnych, odnawialnych źródeł energii. Tę energię możemy na przykład pozyskać z wody. Coraz częściej buduje się w naszym kraju elektrownie wodne. Położone one są najczęściej na terenach górskich. Możemy mieć również do czynienia z elektrowniami wiatrowymi. Jadąc przez Polskę samochodem coraz częstszym elementem krajobrazu są wiatraki, które właśnie stanowią część takich elektrowni wiatrowych. Siła podmuchu napędza wielkie śmigła, które z kolei wytwarzają dla nas energię. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest jednak korzystanie z energii słonecznej. Może w Polsce takie zasilanie nie jest maksymalnie wydajne i funkcjonalne, bo jednak należymy do grupy krajów, w których przynajmniej przez połowę roku pada deszcz czy też niebo jest spowite gęstymi chmurami. To jednak w cieplejszych rejonach zobaczymy całe połacie gigantycznych paneli słonecznych. Takie baterie słoneczne, nawet niewielkie, mogą dać mnóstwo energii. Wyobraźmy sobie, jaka to musi być oszczędność w państwach afrykańskich, skoro nawet w deszczowej Anglii opłaca się montować tego typu rozwiązania w celu oszczędzania energii ze źródeł nieodnawialnych.

Każda z opcji takiego oszczędzania źródeł nieodnawialnych jest dobra. Dbamy w ten sposób o dobro naszej kochanej planety Ziemi. Oczywiście decyzje o budowie elektrowni wiatrowych czy wodnych nie podejmiemy sami, ale możemy zamontować na naszym dachu baterie słoneczne i w ten sposób wspierać tę akcję.