Polscy mechanicy pojazdowi na emigracji

Żyjąc w Anglii można zauważyć pewien trend. Nie wyjechali tam wcale pracownicy umysłowi, a raczej ludzie od pracy fizycznej tudzież raczej niezbyt skomplikowanej. Tak samo jak kiedyś rzadkością był ktoś spoza Anglii na stanowisku mechanika, tak teraz niemal każda stacja kontroli pojazdów zatrudnia chociaż jednego takiego pracownika.

Polska mechanika pojazdowa w Anglii

mechanika pojazdowaPowodów do tego może być sporo – Anglicy nie garną się do tego typu pracy, a gdyby już chcieli takową wykonywać, to prawdopodobnie nie za takie pieniądze. Tymczasem dla Polaka, któremu nieobca jest mechanika samochodowa, nie ma żadnego problemu, by pracować za najniższą angielską pensję. Jest to to korzystne zarówno dla polskich imigrantów, jak i dla angielskiej społeczności, która dzięki temu może taniej korzystać z profesjonalnych usług. Oczywiście traci na tym polskie społeczeństwo – w Bydgoszczy na przykład zaczyna już brakować miejscowych mechaników, i obecnie diagnostyka samochodowa jest przeprowadzana w większości przypadków przez osoby dojeżdżające. Problem będzie w momencie, w którym również im przestanie się opłacać dojeżdżanie do Bydgoszczy, a zamiast tego postanowią, że pracować będą na przykład w Anglii lub w Niemczech. Sprawdzona mechanika pojazdowa w Bydgoszczy jest akurat popularnym kierunkiem kształcenia wśród polskiej młodzieży, która dodatkowo nabywa umiejętności językowych podczas grania w gry komputerowe. W ten sposób mamy niemal gwarancję, że co najmniej część młodych ludzi, których co rok kształcimy w zawodówkach i technikach, kształcimy po to, by wspierali niepolskie społeczeństwo.

Być może kiedyś ta tendencja się odwróci, i Polacy zaczną wracać z Anglii do ojczyzny, i tu udoskonalać swoją mechanikę pojazdową. Może bydgoskie stacje kontroli pojazdów na nowo przestaną być wyludnione i ziejące pustkami w kadrach? Zobaczymy co przyniesie czas.