Zabezpieczenia wykopów

 

Podczas dużych, głębokich prac budowlanych warto zainwestować w odpowiednie narzędzia zabezpieczające. Czym są i do czego służą? W jaki sposób powinny być zamontowane, by zapewnić swobodny cykl robót?

Czego potrzebujemy do zabezpieczenia wykopu?

wypraskiPlac budowlany to miejsce, gdzie trzeba stosować konkretne zabezpieczenia. Praca przy kilkumetrowych wykopach powinna przebiegać w sposób sprawny i bez usterek. Firmy budowlane wykorzystują do tego celu szalunki i grodzice. Te pierwsze to konstrukcje budowane na czas pracy, których celem jest utrzymanie w danej pozycji zalanego betonu lub żelbetonu. Bardzo ważne jest profesjonalne i dokładne wykonanie takich form, jak i sam proces stawiania konstrukcji. Dobrze powstałe, gwarantują solidne zabezpieczenie pracy, a co za tym idzie, bezpieczeństwo nowo powstałej budowli. Kolejną, nie mniej ważną ochroną robót, są grodzice. Te metalowe wypraski mają na celu szczelność, by zniwelować działanie takich czynników jak osuwanie się gruntu. Kluczowy jest taki dobór grodzic, by grubość blachy, jak i jej długości, mogły spełniać powierzone im zadanie. Odpowiednie umieszczenie wyprasek w wykopie pozwala też radzić sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Grodzice mają szerokie zastosowanie podczas konstrukcji morskich i hydrotechnicznych. Wypraski tworzone na zimo charakteryzują się dużą wytrwałością, wraz z możliwością wielokrotnego użytkowania. Specjalistyczne konstrukcje z ich wykorzystaniem, nazywane są ściankami larsena i zabezpieczają brzegi budowli umieszczonych np. przy akwenach. Warto wiedzieć, że na rynku istnieją firmy zajmujące się wypożyczaniem różnej wielkości szalunków lub grodzic.

Posiadając firmę budowlaną nie trzeba więc kupować całego arsenału zabezpieczeń, skoro za mniejsze pieniądze można mieć do nich dostęp. Specyfika poszczególnych prac wymaga od producentów coraz to nowszych starań, by zabezpieczenia były wytrzymałe i stabilne. Zwłaszcza, kiedy omawiane narzędzia są używane przy konstrukcji fundamentów.